Jak nám mohou pomoci vůně?

Určitě víte a mnohokrát jste si sami na sobě vyzkoušeli, že Vaše oblíbená vůně Vám spolehlivě zvedne náladu ve chvíli, kdy se zrovna necítíte jako mistři světa. Věděli jste ale, že se pomocí vůní také můžete přesouvat v čase a místě? :-)

🌹

Vůně totiž mají kouzelnou moc zanést nás jako mávnutím kouzelného proutku do našich nejmilejších vzpomínek. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč máte tak rádi třeba vůni levandule nebo muškátů? Co když měla tyto květiny v truhlících na okně vaše babička, u níž jste jako děti trávili prázdniny a kde jste se cítili tak dobře? Nemůže tam být souvislost? 😉

🌹

Hádáte správně - ANO, MŮŽE 🙂

Čichové vjemy zpracovává vývojově nejstarší část našeho mozku, tzv. plazí mozek. V této části mozku jsou kromě knihovny našich čichových vzpomínek uloženy třeba ještě pudy, instinkty, emoce. Je to zkrátka ta část mozku, kterou rozumem neoblbneme 🙂

Oblíbená vůně se pak v plazím mozku spojí se vzpomínkou nebo jinou asociací a to v nás vyvolá emoce. Vůněmi proto můžeme cíleně ovlivňovat naši náladu, ale také s jejich pomocí cestovat časoprostorem.

🌹

Prostřednictvím vůní tak můžeme navštívit místa blízká i vzdálená, v České republice i jinde ve světě.

Přáli byste si navnímat vznešenou atmosféru Chrámu svaté Barbory v Kutné Hořekláštera v Kladrubech u Stříbra či trochu tajuplného Hospitalu Kuks v Podkrkonoší?

Pak se mnou zamiřte do těchto vod.

🌹

Nebo byste se raději vydali na širé moře za vzácnou ambrou, či chvíli pobyli v zahradách vysokohorského království Sikkim v severní Indii? Pak směřujte své kroky sem.

🌹

Pomocí vůní v sobě můžete podpořit i různé kvality. Jemnost a láskyplnost přijde s něžnou květinovou vůní Madona, sebevědomí a narovnanost s bohatou, opojnou vůní Smíření reprezentující archetyp vznešené Královny.

🌹

A jaká je pro Vás ta Vaše nej? Kterou vůni máte ze všech nejraději a jaké vzpomínky či asociace ve Vás vyvolává?