Znáte agarové dřevo neboli oud? A víte, jak voní?

OUD

mužský princip transformace povzbuzení a dobrá nálada

 

bakhoor_1

 

Vůně oudu, rajského či agarového dřeva, je vůně, která vzniká zánikem. K vykuřování a také do parfemářského průmyslu se používá substance získaná ze dřeva stromu akvilárie (aquilaria agallocha) starého minimálně 50 – 80 let, napadeného dřevokaznou houbou. Čím více je dřevo houbou prorostlé, tím více voní, tím je dražší a vzácnější.

🪵

Nejkvalitnější substance tedy pochází z mrtvých stromů. Ze dřeva uhynulých stromů jako Fénix z popela povstává vůně, která transformuje, přeměňuje staré a nefunkční v nové, životaschopné.

🪵

Používání agarového dřeva má nejdelší tradici v arabském světě a v Japonsku. Zatímco v Japonsku oud patří mezi základní kameny umění vykuřování, v arabském světě se používá především do parfémů. Některé arabské ženy si touto vůní parfémují oděv, aby se zalíbily svým milovaným.

🪵

Specialitou arabského světa je tzv. bakhoor, speciální směs koření, bylin a prášku z rajského dřeva určená k vykuřování, tvarem i barvou připomínající tabulku čokolády. Zapaluje se při náboženských i společenských příležitostech, například při svatbách či při příchodu hostů do domu jako výraz pohostinnosti. V některých rodinách se tajemství výroby těch nejlepších bakhoorů předává z generace na generaci jako součást rodinného dědictví.

🪵

Vůně oudu je jedinečná a velmi intenzivní. Mění se od sladce balzámové po ostře kořeněnou, pročišťuje mysl a duši, povzbuzuje a vyvolává dobrou náladu.

🪵

Vy si tuto speciální vůni můžete užít hned ve dvou podobách. V parfému Stella Santini, věnovaném staviteli Janu Blažeji Santinimu, ucítíte kromě oudu i další svatá dřeva a také pryskyřice kadidlomyrhu. Vůně je to ušlechtilá, vznešená, vhodná pro meditace a rozjímání.

🪵

V parfému Stříbro pro Barboru je oud jedna ze dvou hlavních vonných složek. Rajské dřevo zde zastupuje mužský princip, který se alchymicky proplétá s ženským principem reprezentovaným smyslnou a opojnou damašskou růží. Vůně plná vášně a spojení polarit.