Myrha - Matka vůní

ženský princip léčení uzemnění


myrha_2

 

Myrha je vedle kadidla a zlata jedním z darů, které přinesli tři králové Jezulátku narozenému v městě Betlémě. Myrha, podobně jako kadidlo, patří k nejstarším známým pryskyřicím. Pochází ze stromů myrhovníků rostoucích především v Africe, ale i na Arabském poloostrově.

 

Myrha byla široce používána především ve starověku. V Egyptě našla uplatnění jako obětina spalovaná na počest slunečního boha Ra, v antickém Řecku pomáhala při věštění v Delfách a sloužila i při rituálech konaných v chrámu řeckého boha Slunce Apollóna.

 

Dnes bývá myrha přidávána jako přísada do ústních vod a do prostředků sloužících k ošetření ran, má totiž lehké protizánětlivé účinky. V některých arabských zemích se oproti tomu používá k dochucení sladkostí a limonád. Myrha je také významnou součástí tvorby parfémů, a to již od starověku.

 

Myrha je ryze ženská vonná látka. Říká se jí matka vůní a symbolizuje Matku Zemi, naše kořeny, náš vztah k mateřství, k naší ženské rodové linii a také k naší vnitřní ženě. Její vůně pomáhá tyto vztahy uzdravovat.

 

Je také velmi vhodná jako průvodkyně pro ženy, které potřebují poléčit vztah k sobě samé, posílit svou sebelásku a zdravé ženské sebevědomí. Pro tyto účely je možné myrhu použít jako vykuřovadlo k provonění prostoru a navození léčivé atmosféry, nebo jako vonnou látku určenou k aplikaci přímo na tělo, například jako olej či parfém.

 

Při vykuřování vydávají tmavé kousky myrhy mírně hořkou, zemitou vůni. Její vůně léčí, očišťuje, uzemňuje a uklidňuje. Lze ji použít i v magii pro účely rituální očisty amuletů, talismanů, šperků či drahých kamenů.

 

Léčivou vůni myrhy si společně s vůní kadidla a svatých dřev jako je santal či cedr můžete vychutnat i v parfému Stella Santini, věnovaném významnému architektovi Janu Blažeji Santinimu Aichelovi. Vůně je to ušlechtilá, vznešená, velmi vhodná pro meditace a rozjímání. Dokáže uklidnit i povzbudit zároveň.