Kadidlo - Otec vůní

Otec Stvořitel spojení protikladů očista duše i těla

foto_1_1


Slovo „kadidlo“ má dvojí význam. Jednak se jím označuje libovolná směs na vykuřování, jednak jde o pryskyřici určitých stromů z rodu Boswellia. V tomto článku si budeme povídat o kadidle ve smyslu pryskyřice používané nejen pro účely vykuřování a tedy pro očistu prostoru, ale také v umění tvorby vůní.

 

Nejkvalitnější kadidlo pochází z Ománu, lze jej ale nalézt i v Etiopii a v Indii. Čím jsou kousky pryskyřice čistší a světlejší, tím je kadidlo lepší a dražší. Naopak hnědá až načervenalá barva kadidla svědčí o jeho nižší kvalitě, což se projeví na jeho vůni i účincích.

 

Kadidlo je jedna z nejstarších vonných látek světa a říká se jí také otec vůní nebo Otec Nebe. Symbolizuje náš vztah k Bohu nebo také Vesmíru či Zdroji a také k našemu biologickému otci, vnitřnímu muži a mužské rodové linii jako takové.

 

O kadidle nacházíme zmínky ve všech hlavních světových náboženstvích. Zajímavé je, že zatímco u Židů bylo ve starověku přísně zapovězeno používat kadidlo k jiným než náboženským účelům, u muslimů tomu bylo přesně naopak. V dnešní době má většina lidí vůni kadidla spojenou s kostely katolické církve.

 

Kadidlo jako takové však není vázáno na žádné konkrétní náboženství. Jeho vůně naopak spojuje lidi všech vyznání, vytváří most mezi tím, co se jeví jako oddělené, mezi viditelným a neviditelným, mezi hmotnou a nehmotnou složkou našeho bytí.

 

Jeho vůně při vykuřování projasňuje smysly, uklidňuje a povzbuzuje. Pomocí vůně kadidla se můžeme dotknout Věčnosti a v srdci prožít pokoru, vděčnost, blaženost. Ve směsi s myrhou je dokonalým propojením mužského a ženského principu, smiřuje s předky, přináší útěchu a vědomí, že vše je právě tak, jak má být.

 

Vznešenou vůni kadidla si společně s vůněmi svatých dřev jako je santal či cedr můžete vychutnat v parfému Stella Santini, věnovaném významnému architektovi Janu Blažeji Santinimu Aichelovi. Vůně je to ušlechtilá, vznešená, velmi vhodná pro meditace a rozjímání. Dokáže uklidnit i povzbudit zároveň.

 

Kadidlo najdete i ve vůni Amber of Marseille, plné hřejivé, pozitivní energie. Kadidlo zde doplňuje ambra s květinovým dotekem verbeny a mimózy. Přivoňte si, a budete mít pocit, že do temného dne či místnosti náhle vstoupilo světlo. Jde o jemnou, optimistickou vůni.