Jantar

JANTAR

esence života vnitřní světlo úleva od bolesti

foto_jantar_2

Určitě víte, že jantar není drahý kámen, ale zkamenělá pryskyřice pravěkých jehličnatých stromů. Někdy proto bývá označován také jako kámen organického původu. Stejně jako drahé kameny je jantar odedávna vyhledáván nejen proto, že je krásný na pohled, ale také pro své léčivé a magické účinky. Pojďme si jej nyní představit blíže.

Jantarové kameny často obsahují kousky nebo celá tělíčka hmyzu a rostlin, jež před milióny let náhodně spadly do lepkavé pryskyřice. Proto byl jantar považován za nositele samotné esence života – substanci, která v sobě obsahuje oživující princip. Říká se, že záře ukrytá v jantaru v člověku probouzí touhu žít.

Jantar má mnoho využití na čistě fyzické úrovni bytí. Nošen na těle ulevuje při bolestech hlavy, krku a zubů a při návalech horka. Také zmírňuje zažívací a menstruační potíže. Dokonce se má za to, že posiluje zrak. Dočetla jsem se, že podobný účinek má kromě samotného nošení jantaru i dívání se skrz jeho kousek držený v ruce. Malým dětem se někdy dávají korálky jantaru kolem krku pro utišení bolesti při prořezávání prvních zoubků.

Jantar ale také projasňuje náladu a podobně jako oranžové a žluté kameny působí proti depresím a podporuje tvořivost. Také pomáhá při nedostatečném sebevědomí a nadměrné plačtivosti svého nositele. Za nejúžasnější vlastnost jantaru však já osobně považuji jeho schopnost darovat člověku víru ve vlastní síly, s nimiž dokáže zvládnout vše, co jej v životě potká.

Jantar nejvíce rezonuje s astrologickým znamením LvaBlíženců a Panny. Jeho elementem je OHEŇ a také AKÁŠA neboli pátý element, který je zdrojem všech ostatních čtyř prvků – země, ohně, vody a vzduchu.

Zajímavost na závěr: Jantar má odedávna široké využití v magii. Obecně zvyšuje účinnost jakéhokoliv rituálu, používá se však především v kouzlech na přivolání lásky, síly, peněz a úspěchu. Svou roli jantar hraje i v ochranné magii. Jako mocný amulet proti negativní energii nosili muži i ženy náhrdelníky z jantaru. A konečně, špetku jantarového prášku lze pro posílení účinků přidat také do směsí na vykuřování.

Jantar je patrně nejstarším materiálem používaným pro lidské krášlení a proto nemůže chybět ani v obchůdku Eva Luna :-) Aktuálně mám v nabídce náramek se zlomky jantaru a broušenými korálky akvamarínu, příznačně pojmenovaný Slunce v duši.

Líbí se vám šperky s jantarem? Přáli byste si u mne v obchůdku najít více takových šperků? Pokud ano, dejte mi vědět přes kontaktní formulář nebo mi napište e-mail na eva@evaluna.cz a já pro vás ráda další jantarové šperky seženu :-)

Všechny zde uvedené údaje o vlastnostech polodrahokamů a minerálů jsou pouze informativní, čerpané z dostupných a/nebo obecně známých informací a zdrojů. Nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu. Mějte vždy na paměti, že použití polodrahokamů a minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči. V případě zdravotních obtíží prosím konzultujte svůj zdravotní stav se svým lékařem nebo lékárníkem.