Ametyst

AMETYST

spiritualita  klid ● vnitřní síla

ametyst_foto

Vítám vás u prvního dílu miniseriálu o polodrahokamech. Začneme kamenem, který je jedním z mých nejoblíbenějších. Jde o fialovou odrůdu křemene, které bývají připisovány zvláště utišující, léčivé a ochranné účinky.

Práce s ním je naprosto bezpečná, protože jde o duchovní kámen, s nímž se nepojí žádné škodlivé asociace či vedlejší účinky (na rozdíl od některých jiných kamenů, jako je třeba černý obsidián či opál, které mohou takové nechtěné účinky vyvolat).

Je to kámen klidu. Utišuje rozbouřené emoce a přináší klidný spánek, je nositelem naděje. Uvádí se, že je dobrým pomocníkem při léčbě neuróz, hysterií a nervových onemocnění. Osvědčuje se ale i při zlepšování paměti, mírnění bolestí hlavy či v každodenních stresových situacích.

Ametyst lze také použít jako podpůrný prostředek při léčbě závislostí jakéhokoli druhu, zejména na alkoholu, drogách či lécích. Údajně byl dříve nošen jako amulet proti opilosti. Navíc svému nositeli poskytuje silnou spirituální ochranu, zejména před zlými úmysly a mentálními útoky.

Je to také kámen, který usnadňuje rozhodování a přináší chuť učit se a touhu po poznání. Další užitečnou vlastností ametystu je jeho schopnost bránit v převzetí podvědomých vzorců a energií ostatních lidí. Nechcete-li se nechat ovlivnit cizími vlivy, mějte tento kámen vždy po ruce.

Fialová barva je tradičně považována za barvu nejvyššího duchovního zasvěcení. Ametyst proto povznáší ducha, podporuje změněné stavy vědomí a duchovní vnímavost. Je to kámen obzvláště vhodný jako průvodce při meditacích, věštění a jiné duchovní práci. Dalšími kvalitami, které ametyst podporuje, jsou střídmost a cudnost.

Tipem pro praktické použití ametystu může být uložení kousku tohoto kamene k tarotovým kartám, runám nebo jinému orákulu, aby se tak zvýšila jejich vnitřní energie.

Živlem ametystu je VODA . Energeticky je spojen s pátou (krční) čakrou a sedmou (korunní) čakrou.

Ametyst nejvíce rezonuje s astrologickým znamením BeranaKozoroha a Ryb.

Zajímavost na závěr: Podle některých zdrojů se ametyst považuje za kámen spjatý s křesťanstvím jako tzv. kámen papežů a z toho důvodu není doporučován lidem, kteří svou víru či vyznání staví na pohanských základech. Osobně tento názor nesdílím. Jak jsem již psala výše, ametyst je jedním z mých nejoblíbenějších kamenů přesto, že mám mnohem blíže k přírodní spiritualitě než ke křesťanství.

Ametyst najdete vpletený do vlasů květinové víly, která podporuje důvěru v sebe sama a odvahu jít za svými sny.

Všechny zde uvedené údaje o vlastnostech polodrahokamů a minerálů jsou pouze informativní, čerpané z dostupných a/nebo obecně známých informací a zdrojů. Nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu. Mějte vždy na paměti, že použití polodrahokamů a minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči. V případě zdravotních obtíží prosím konzultujte svůj zdravotní stav se svým lékařem nebo lékárníkem.